Blog

Witamy na blogu firmy Reha Vital

Strona Główna < Blog

Rehabilitacja osób starszych – pomoc w walce z bólem

Wiele osób uważa, że ból jest nieodłącznym elementem starości. Nie jest to jednak prawdą. Pojawiające się bóle są objawami tego, że powinniśmy lepiej zadbać o ciało. Jeśli damy mu tego, czego potrzebuje, ból wcale nie musi psuć nam życia na emeryturze. Co warto o nim wiedzieć?

Kolana i kręgosłup

Seniorzy najczęściej uskarżają się na ból kręgosłupa, zwłaszcza na odcinku lędźwiowym, oraz bóle stawów – przeważnie kolan. W dużej mierze są one spowodowane zaniedbaniem układu ruchu w latach młodości i zastanymi stawami oraz kośćmi. Wiele osób próbuje wspierać się na co dzień dostępnymi w aptekach środkami przeciwbólowymi i maściami. Ich używanie niweluje tylko na sam objaw – ból, lecz nie leczy jego przyczyny. Do tego przyjmowanie środków doustnych może mieć fatalne skutki uboczne w postaci problemów z innymi częściami ciała. Aby całkowicie pozbyć się bólu, większości seniorów zaleca się rehabilitację.

Rehabilitacja seniorów

Rehabilitacja seniorów polega na wykonywaniu przez nich prostych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających. Czasami są poddawani oni też różnego rodzaju zabiegom fizykalnym lub mają zalecone regularne masaże rehabilitacyjne. Wielu z nich pomaga hydroterapia, a także mniej popularne, ale równie skuteczne plastrowanie dynamiczne. Chociaż po pierwszych zajęciach, zwłaszcza u fizjoterapeuty, pacjentowi może wydawać się, że ból się tylko nasilił, nie powinien on ich przerywać. To efekt rozruszania zastanych części ciała – często dopiero po kilku kolejnych zajęciach pacjent odczuwa spektakularną różnicę i lepsze samopoczucie. Rehabilitacja jednak przynosi jeszcze więcej korzyści. Ma ona pozytywny wpływ na koordynację i równowagę pacjenta, poprawia również jego odporność i metabolizm. Lepiej zaczyna pracować układ krążenia, mięśnie stają się bardziej wytrzymałe, a pacjent czuje, że zyskał lepszą kondycję. Prawidłowo poprowadzona rehabilitacja pozwala cieszyć się seniorom sprawnym ciałem, co wpływa również na ich kondycję psychiczną.

Wróć do bloga
-->
Jesteśmy na gmb