Blog

Witamy na blogu firmy Reha Vital

Strona Główna < Blog

Jak nasze ciało ewoluuje przez smartfony? Kilka słów o wadach postawy.

Nadmierne używanie smartfona wpływa nie tylko na pogorszenie wzroku, ale przede wszystkim prowadzi do poważnych problemów z kręgosłupem. Wszystkiemu winna pozycja, którą przyjmują użytkownicy telefonów komórkowych podczas pisania smsów czy przeglądania stron internetowych: mocno pochylona głowa oraz zaokrąglony kręgosłup powodują bóle i dyskomfort. Sprawdź, czy nie cierpisz na którąś z wad postawy!

Na czym polega zespół skrzyżowania górnego?

Zespół  skrzyżowania górnego to schorzenie, polegające na zanikaniu mięśni szyi, położonych z przodu i jednoczesnym przykurczu oraz napięciu mięśni prostujących w tylnym odcinku szyjnym. Źródłem schorzenia jest długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowej postawy, gdy użytkownik smartfona siedzi z pochyloną głową. Wówczas bowiem ciężar głowy nie jest przenoszony przez szkielet, lecz właśnie przez nadmierną pracę mięśni szyjnych. Zespół skrzyżowania górnego prowadzi do zwyrodnień, przepuklin dyskowych, uszkodzenia układu nerwowego, a nawet zaniku mięśni czy drętwienia rąk.   

Jak częste używanie smartfona wpływa na kręgosłup?

Wielogodzinne przesiadywanie z nosem w ekranie skutkować może również stanami zapalnymi kręgosłupa, powodującymi jego wyraźnie skrzywienia, przepuklinę czyli tzw. „wypadnięcie dysku”. Warto zdać sobie sprawę, że podczas pochylania głowy nacisk na szyję wynosić może nawet do 27 kilogramów, co stanowi olbrzymie obciążenie dla całego kręgosłupa. Pierwsze negatywne skutki nadmiernego korzystania z elektronicznych gadżetów można zniwelować poprzez oferowaną przez nas rehabilitację i poddanie się specjalnemu programowi ćwiczeń korekcyjnych.  

W jaki sposób powstaje „wdowi garb” i inne wady postawy?

Częstą wadą postawy, niegdyś charakterystyczną dla osób starszych, a obecnie występującą głównie u przedstawicieli młodego pokolenia, jest tak zwany „wdowi garb”, czyli wysunięcie głowy w stosunku do tułowia. Mięśnie, mające za zadanie utrzymywanie prawidłowej postawy na skutek nieustannego napięcia ulegają skróceniu, a mięśnie szybkiego reagowania ulegają zanikom. Taka asymetria oddziałuje nie tylko na układ mięśniowy, lecz również kostny, który w efekcie jest przeciążony i ulega zwyrodnieniom. Prowadzi ona także do:

- okrągłych pleców,

- asymetrycznego ustawienia miednicy,

- bólów stawów krzyżowo-biodrowych.

Dlatego jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek skrzywienia w swoim kręgosłupie, tym prędzej zapisz się na rehabilitację i ogranicz używanie smartfona. Pamiętaj, że nieleczone wady postawy prowadzić mogą do poważnych chorób. 

 

Wróć do bloga
-->
Jesteśmy na gmb