Blog

Witamy na blogu firmy Reha Vital

Strona Główna < Blog

Czym jest hydroterapia?

Hydroterapia, inaczej nazywana wodolecznictwem, to najstarszy dział fizjoterapii. Polega na wykorzystaniu właściwości wody w różnych stanach skupienia do leczenia rehabilitacyjnego. Hydroterapia wykorzystuje zjawisko reaktywności organizmu na bodźce, stosując czynnik termiczny, hydrostatyczny lub mechaniczny. Została odkryta w starożytnych Chinach i po dziś dzień cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów.

 

Zastosowanie hydroterapii 

Zabiegi hydroterapii wykorzystywane są przede wszystkim w schorzeniach układu nerwowego i układu krążenia. Hydroterapię stosuje się w chorobach sercach, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, narządów rozrodczych i narządów ruchu. Pomaga walczyć z bezsennością, migreną, nadpobudliwością i powikłaniami po urazach. Regularne stosowanie zabiegów hydroterapeutycznych zwiększa odporność, minimalizuje podrażnienia bólowe, redukuje stres, odpręża i pozytywnie wpływa na proces przemiany materii. Hydroterapia pomaga w leczeniu oparzeń i oczyszczaniu ran. Zabiegi hydroterapeutyczne polecane są również dla kobiet w ciąży, ponieważ sprzyjają rozszerzaniu szyjki macicy i tym samym ułatwiają akcję porodową.

 

Rodzaje zabiegów hydroterapeutycznych

Zabiegi hydroterapeutyczne możemy podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich wykorzystuje ciśnienie hydrostatyczne wody i zaliczamy do niej różne rodzaje kąpieli oraz masaż podwodny. Druga grupa wykorzystuje ciśnienie strumienia wody i są to natryski stałe i ruchome oraz polewanie. Wyróżniamy również zabiegi wykonywane za pośrednictwem tkanin, takie jak nacieranie czy stosowanie okładów i kompresów. Wśród wyżej wymienionych grup wyróżnia się niemal 120 różnych rodzajów zabiegów. Do najpopularniejszych z nich należą:

·         Kąpiel perełkowa, polecana dla osób zmagających się ze schorzeniami reumatyczno-zwyrodnieniowymi i w stanach napięcia nerwowego.

·         Hydromasaż, zalecany w stanach pourazowych i leczeniu nerwicy.

·         Kąpiel solankowa, normalizująca ciśnienie tętnicze i pobudzająca przemianę materii.

·         Kąpiel aromatyczna, w tym: kojąca, relaksująca i energetyzująca.

·         Polewania, które działają hartująco, przeciwzapalnie i poprawiają ukrwienie.

·         Okłady, zmniejszające obrzęk i działające przeciwbólowo.

·         Łaźnia fińska, polecana w schorzeniach układu oddechowego.

·         Bicze szkockie, pomagające w leczeniu stanów urazowych.

 

Hydroterapię można również podzielić ze względu na działanie czynnika termicznego. W tej klasyfikacji wyróżniamy:

·         hydroterapię neutralną

·         hydroterapię rozgrzewającą

·         hydroterapię schładzającą

W zabiegach tych woda pełni funkcję czynnika odciążającego, oporowego lub rozluźniającego. Właściwości schładzające wykorzystywane są w przypadku bólów, obrzęków i ostrych stanów zapalnych. Powodują obkurczenie naczyń krwionośnych. Z kolei funkcję rozgrzewającą stosuje się do rozszerzania naczyń krwionośnych, między innymi w przewlekłych stanach zapalnych.

Wróć do bloga
-->
Jesteśmy na gmb